Menu Zamknij

Robotyka Smyk

Robotyka Smyk z elementami programowania

Grupa wiekowa

uczniowie klas I i II szkoły podstawowej

Czas trwania

~60 minut

Grupa

do 14 uczestników

Narzędzia

zestawy z serii Lego WeDo 2.0

Charakterystyka zajęć

Robotyka Smyk to warsztaty dedykowane dzieciom rozpoczynających swoją przygodę z robotyką. Warsztaty te łączą w sobie naukę podstaw: technologii, inżynierii, mechaniki, logiki i programowania. Uczestnicy poznają podstawowe funkcje elektroniki i uczą się z niej korzystać. Do ich dyspozycji są m.in. komputer sterujący, czujniki, silniki. Możliwości są ogromne, a przy okazji zabawy robotem można zobaczyć praktyczne zastosowanie nauk ścisłych w życiu.

Uczestnicy pracując na tych warsztatach konstruują, na każdych zajęciach nowego, robota i programują go w taki sposób, by wykonywał określone w jego konstrukcji czynności.
Przykładowo: Milo zaprezentuje potencjał wszystkich czujników, Wyścigówką pościgami się z innymi uczestnikami po klasie i poznamy działanie przekładni, Ramię Robota zaprezentuje potencjał maszyn, a System Alarmowy wprowadzi nas w podstawy systemów Smart Home.

Jak przebiegają zajęcia z Robotyki Smyk

1. Etap

Krótki teoretyczny wstęp, który ma na celu wprowadzenie uczestników do budowy aktualnego robota.

2. Etap

Budowa robota na podstawie wyświetlanej na ekranie komputera instrukcji.

3. Etap

Programowanie zbudowanych konstrukcji z wykorzystaniem języka programowania graficznego w taki sposób aby robot sam się poruszał, wykonywał zadane mu funkcje czy reagował na zewnętrzne bodźce przy użyciu zamontowanych czujników.

4. Etap

Przebudowa, eksperymenty próby rozwiązywania problemów, rozwój kreatywności uczestników.

5. Etap

Ostatnim etapem jest rozebranie konstrukcji przez uczestników oraz uporządkowanie klocków w organizerach.

Galeria